Campionatul National de Rally Sprint 2014 editia a IX-a s-a incheiat la Satu Mare cu etapa a V-a

Ro et.5 bun_small

Sambata 15 noiembrie, in Poligonul ACR Satu Mare s-a desfasurat etapa a 5-a si ultima din acest an, a Campionatului National de Rally Sprint 2014, campionat organizat de  ACR Sucursala Satu Mare, Clubul Sportiv Auto Karting Rider’s si Primaria Municipiului  Satu Mare. Cel mai titrat si cel mai constant campionat din Ardeal  s-a incheiat si anul acesta fara evenimente neplacute, pe parcursul campionatului inscriindu-se la start un total de 96 de concurenti la cele opt grupe de concurs. Merita mentionat numarul mare de tineri piloti (18)  cu varste cuprinse intre 10-18 ani.

In cadrul etapei a V-a s-au desfasurat două manşe cronometrate, ultimii concurenti efectuand mansa a doua in amurg. Desi inaintea ultimei etape, titlu de campion era deja adjudecat in patru grupe, concurentii au fost prezenti intr-un numar mare (48 de concurenti impartiti in cele opt grupe) recunoscand buna organizare a acestei competitii. Pilotii licentiati si nelicentiati au sosit din mai multe localitati si anume:   Baia Mare, Dej, Gherla, Livada, Oradea,Cluj Napoca, Zalau, Sighetu Marmatiei si bineinteles Satu Mare.

Conform regulamentului Campionatului National de Rally Sprint, ediţia a IX-a s-a desfasurat pe mai multe clase de concurs, după cum urmează:
Grupa juniori
- JN1 – persoanele cu vârsta între 8-15 ani cu autoturisme cu tracţiune faţă sau spate cu capacitatea cilindrică reală sau echivalentă de maxim 2000 cmc şi cu putere maximă de 150 CP
- JN2 – persoane cu vârsta între 15-18 ani, autoturismele menţionate la JN1
Grupa nelicenţiaţi
- ON1 – autoturisme cu tracţiune faţă cu o cilindree reală sau echivalentă de maxim 1500 cmc.
- ON2 – tracţiune faţă, între 1501 – 2000 cmc
- ON3 – autoturisme cu tracţiune pe spate indiferent de cilindree.
Grupa Only Open unde participă toţi concurenţii care nu se regăsesc în grupele de mai sus
- OO1 – autoturisme cu tracţiune faţă şi tracţiune integrală indiferent de cilindree. Aici pot participa concurenţii care au urcat pe podium la finalul unei ediţii Rally Sprint
- OO2 – autoturisme cu tracţiune pe spate indiferent de capacitatea cilindrică.

A existat şi o clasă denumită simplu Open, unde au participat toti doritorii înscrişi la una dintre celelalte grupe

           Conform regulamentului fiecare pilot poate concura la doua grupe diferite DAR una dintre grupe este cea in care se incadreaza iar ca cea de a doua grupa poate alege o grupa superioara. Punctele pentru care sau luptat sunt : locul1-21puncte, 2-15, 3-11, 4-9, 5-7, 6-5, 7-4, 8-3, 9-2, 10-1punct.

Castigatorii etapei a V-a pe grupe:

Grupa JN.1:  locul 1. Pintye Balázs 12 ani (Satu Mare, Honda)  : locul.2. Iocsak Leontin 15 ani (Livada, Suzuki); locul.3. Tarta David 12 ani (Baia Mare, Suzuki Swift)  .

Grupa JN.2: locul 1. Balogh Alex 16 ani (Satu Mare, Peugeot) ; locul 2. Purgui Flaviu (Satu Mare, Honda); locul.3. Kira Laurentiu 17 ani(Satu Mare, Dacia.)

ON.1 – 1.Iocsak Ioan (Livada, Suzuki); 2.Füstös Tiberiu(Dej, Mitsubishi);  3. Füstös Andrei (Gherla, Mitsubishi)

ON.2. – 1. Havrilla Peter (Baia Mare, Opel Astra); 2. Marcus Iulian (Baia Mare, VW Golf);  3. Toth Viorel (Satu Mare, Mazda)

ON.3 –1.Treger Oszkár (Baia Mare,  BMW) ; 2. Gulya Zsolt (Satu Mare, BMW) ;

3. Kovács Levente ( Satu Mare, BMW);

OOP.1 – 1. Majer Richard. (Satu Mare, Honda); 2. Kui Ferenc (Satu Mare, Honda) ,

3. Uram Andrei (Oradea, Mazda)

OOP.2 – 1, Farcau Catalin (Satu Mare, BMW), 2. Stecka Florin ( Satu Mare, BMW), 3. Szabó Robert ( Zalau, Mazda RX8);

OPEN – 1. Kui Ferenc (Satu Mare, Honda) ; 2. Stecka Florin (Satu Mare, BMW); 3. Majer Richard. (Satu Mare, Honda);

Au mai fost premiati urmatorii concurenti:

  • la categoria FEMININ : 1, dra Hanea Natalie de 12 ani (Cluj Napoca, Ford Ka) ; 2. dra  Iocsak Natalia Ramona de 10 ani(Livada, Suzuki Swift), ; 3. Izsaky Pamela (Sighetu Marmatiei, VW Lupo),
  • debutantul la o competitie auto : Petras Ervin (Satu Mare)

Fiecare castigator a primit pe langa cupe, diplome si medalii, punctele care I se cuvin conform regulamentului.

La finalul etapei a V-a, dupa adunarea punctelor obtinute pe tot parcursul anului, intr-un cadru festiv, organizat la Sala de evenimente ESEDRA sau decernat Cupele si titlurile de Campion National.

 

Castigatorii fiecarei grupe a Campionatului National de Rally Sprint 2014:

 

Campionul grupei JN1este : Tarta David 12 ani (Baia Mare, Suzuki Swift)  

Vicecampionul grupei  : Pintye Balázs 12 ani (Satu Mare, Honda)

Locul 3.la grupa JN1 :   Iocsak Leontin 15 ani (Livada, Suzuki)

Campionul grupei JN2 este : Balogh Alex 16 ani (Satu Mare, Peugeot)

Vicecampionul grupei  :  Kira Laurentiu 18 ani (Satu Mare, Honda)

Locul 3 la grupa JN2 : Purgui Flaviu 17 ani (Satu Mare, Peugeot)

Campionul grupei ON1este : Füstös Tiberiu (Dej, Mitsubishi)

Vicecampionul grupei  : Iocsak Ioan (Livada, Suzuki)

Locul 3.la grupa ON1 :  Füstös Andrei (Gherla, Mitsubishi)

Campionul grupei ON2 este : Havrilah Peter (Baia Mare, Opel Astra)

Vicecampionii grupei  : Balogh Edgard (Satu Mare, Mitsubishi)

:  Gavruta Doru ( Oradea, Ford Fiesta)

Locul 3 la grupa ON2 : Toth Viorel  (Satu Mare, Mazda)

Campionul grupei ON3 este : Kovács Levente ( Satu Mare, BMW)

Vicecampionul grupei  : Treger Oszkar (Baia Mare , BMW)

Locul 3 la grupa ON3 : Gulya Zsolt (Satu Mare, BMW)

Campionul grupei ONLY OPEN 1 este : Majer Richard (Satu Mare, Honda)

Vicecampionul grupei  :     Kui Ferenc (Satu Mare, Honda)

Locul 3 la grupa ONLY OPEN 1 este : Uram Andrei ( Oradea, Mazda)

Campionul grupei ONLY OPEN 2 este : Stecka Florin (Satu Mare, BMW)

Vicecampionul grupei  : Farcau Catalin ( Satu Mare, BMW)

Locul 3 la grupa ON3 : Kovács Levente ( Satu Mare, BMW)

Campioana grupei FEMININ este :   Iocsak Natalia Ramona(Livada, Suzuki)

Vicecampioana grupei  :  Hanea Natalie  (Cluj Napoca, Ford Ka)

Locul 3 la grupa FEMININ :  Izsaky Pamela (Sighetu Marmatiei, VW Lupo),

Campionul grupei OPEN este : Stecka Florin (Satu Mare, BMW)

Vicecampionul grupei  :  Majer Richard (Satu Mare, Honda)

Locul 3 la grupa OPEN :   Kui Ferenc (Satu Mare, Honda)

 

Organizatorii multumesc sponsorilor:

CONSILIUL LOCAL al MUNICIPIILOR SATU MARE

ALIBABA TRANS,  MILAN SRL, MEDIA PRINT, CERI IMPEX, ESEDRA

Autoritatilor locale din Satu Mare

Recomanda articolul pe:

Facebook Google+ Twitter