Campionatul National de Rally Sprint, ediţia 2013, la final

rally 1

Sâmbătă 16 noiembrie, în Poligonul ACR Satu Mare, s-a desfăşurat etapa a 5-a, ultima  din acest an, a Campionatului de Rally Sprint 2013. Acest Campionat a fost organizat de  ACR Filiala Satu Mare, Clubul Sportiv Auto Karting Rider’s şi Primăria Municipiului  Satu Mare.

Înaintea ultimei etape era deja adjudecat, în patru grupe, numele campionilor. Concurenţii au fost prezenţi în număr de 37, împărţiţi în cele opt grupe: JN1 (junior până la 15 ani), JN2 (junior până la 18 ani) ,  ON.1 – automobile cu tracţiune faţă şi capacitate cilindrică de până la 1.500 cmc, ON.2 – automobile cu tracţiune faţă şi capacitate cilindrică între 1.501 şi 2.000 cmc, ON.3 – automobile cu tracţiune spate, indiferent de capacitate cilindrică, dar cu o putere de până la 200 CP, grupa OOP(Only Open) –concurenţii care nu s-au încadrat în primele trei grupe – şi grupa OP, care aparţine piloţilor profesionişti licenţiaţi şi cu automobile modificate. Au luat startul piloţi din mai multe localităţi cum ar fi: Gherla, Dej, Baia Mare, Livada,Oradeasi, bineiteles, din Satu Mare.

Conform regulamentului fiecare pilot a putut concura la două grupe diferite. Ultimele puncte puse în joc la această ultimă etapă au fost : locul 1 – 21 puncte, locul 2, 2-15 puncte, locul 3, 3-11 puncte, locul 4 – 9 puncte, locul 5, 5 – 7 puncte, locul 6 – 5 puncte,  locul 7- 4 puncte, locul 8 – 3 puncte , locul 9 – 2 puncte, locul 10 – 1punct.

În acest an organizatorii au promovat acest sport, mai ales în rândul tinerilor care nu au împlinit vârsta de 18 ani, şi au avut un success deplin, promovându-se noi talente.

         Castigatorii etapei a V-a pe categorii:

Grupa JN.1 : 

locul 1. Balogh Alex 14 ani (Satu Mare, Mazda) :

locul.2. . Pintye Balázs 11 ani (Satu Mare, Honda)  ;

locul.3 Tarta David 11 ani (Baia Mare, Suzuki Swift)   .

Grupa JN.2 :

locul 1 Kira Laurentiu 17 ani(Satu Mare, Honda).;

locul 2. Purgui Flaviu 15 ani(Satu Mare, Peugeot);

locul.3. Peres Emilian Octavian 17 ani (Satu Mare, Mazda)

ON.1

1. Füstös Tiberiu (Dej, Mitsubishi)  ;

2. Kira Laurentiu (Satu Mare, Honda)

3. Kis Kasza Szilárd(Satu Mare, Honda) 

ON.2.

1.Caraba Cosmin (Satu Mare,Toyota);

2. Kis Kasza Szilárd (Satu Mare, Honda)  :

3. Balogh Alex (Satu Mare, Mazda) 

ON.3

1. Bakonyi Raul (Satu Mare, BMW)

2.Kovács Levente (Satu Mare,BMW)

 

OOP.1

1, Majer Richard (Satu Mare, Honda).;

2. Vezendan Mihai(Satu Mare, Honda);

3. Stecka Florin (Satu Mare, BMW)

 

OOP.2 –  grupa nu sa constituit

OPEN

1. . Majer Richard (Satu Mare, Honda) ;

2 Caraba Cosmin (Satu Mare,Toyota);

3, Kis Kasza Szilárd(Satu Mare, Honda)

 

Castigatorii pe grupe a Campionatului National de Rally Sprint 2013:

Campionul grupei JN1este : Balogh Alex 14 ani (Satu Mare, Mazda)

Vicecampionul grupei  : Pintye Balázs 11 ani (Satu Mare, Honda)

Locul 3.la grupa JN1 :  Tarta David 11 ani (Baia Mare, Suzuki Swift)

 

Campionul grupei JN2 este : Kira Laurentiu 17 ani(Satu Mare, Honda)

Vicecampionul grupei  : Purgui Flaviu 15 ani(Satu Mare, Peugeot)

Locul 3 la grupa JN2 : Peres Emilian Octavian 17 ani (Satu Mare, Mazda)

 

Campionul grupei ON1este : Füstös Tiberiu (Dej, Mitsubishi)

Vicecampionul grupei  : Kis Kasza Szilard (Satu Mare, Honda)

Locul 3.la grupa ON1 :  Füstös Andrei (Dej, Mitsubishi)

 

Campionul grupei ON2 este : Caraba Cosmin (Satu Mare,Toyota)

Vicecampionul grupei  : Balogh Edgard (Satu Mare, Mitsubishi)

Locul 3 la grupa ON2 : Kis Kasza Szilard (Satu Mare, Mazda)

 

Campionul grupei ON3 este : Farcau Catalin ( Satu Mare, BMW)

Vicecampionul grupei  : Bakonyi Raul (Satu Mare , BMW)

Locul 3 la grupa ON3 : Kovács Levente ( Satu Mare, BMW)

 

Campionul grupei ONLY OPEN 1 este : Majer Richard (Satu Mare, Honda)

Vicecampionul grupei  : Vezendan Mihai (Satu Mare, Honda)

Locul 3 la grupa ONLY OPEN 1 este : Kui Ferenc (Satu Mare, Seat)

 

Campionul grupei ONLY OPEN 2 este : Stecka Florin (Satu Mare, BMW)

 

Campioana grupei FEMININ este :   Iocsak Natalia Ramona(Livada, Suzuki)

 

Campionul grupei OPEN este : Majer Richard (Satu Mare, Honda)

Vicecampionul grupei  : Caraba Cosmin (Satu Mare,Toyota)

Locul 3 la grupa OPEN : Stecka Florin (Satu Mare, BMW)

 

Organizatorii multumesc sponsorilor:

ALIBABA TRANS

MILANsrl

MEDIA PRINT

SCHEFLER RICSI

CARR 4 ALL

si partenerilor media:

Informaţia Zilei, Gazeta de Nord Vest, Friss Ujsag, www.acr.ro,

Szatmari Magyar Hírlap, Piata Satmareana, Radio Transilvania,

City Radio, TV1Satu Mare, Informatia TV,  NordVest TV, portalsm.ro, szatmar.ro, satumaresport.ro, jurnalul de satu mare, satmareanul.net, www.365hp.ro

Recomanda articolul pe:

Facebook Google+ Twitter