Cupa “Somes Oas” si Campionatul Est European de Orientare si Indemanare (CEC ORI Cup 2012) la Satu Mare

_DSC1769

In perioada 14 – 16 septembrie 2012, s-au desfasutat la Satu Mare, etapele a VII-a si a VIII-a ale Campionatului Est European de Orientare si Indemanare (CEC ORI Cup) aflat la a XVI-a editie,  precum si Cupa Somes-Oas, competitie de traditie pentru satmareni.

Competitiile au fost organizate de Automobil Clubul Roman Filiala Satu Mare si Clubul Sportiv Auto-Karting RIDER’S Satu Mare, cu sprijinul Primariei Satu Mare si a Politiei Rutire a municipiului Satu Mare.

           La startul acestei etape s-au aliniat  22 de masini de concurs formate din 16 echipaje si 6 piloti individuali, concurenti sosind Baia Mare, Braila, Timisoara, Satu Mare, respectiv Polonia, Cehia, Ungaria si Slovacia.

Concursul a  fost impartit in patru etape de orientare si patru etape de indemanare (trei pe poligonul de la ACR si una in centrul nou al municipiului Satu Mare)

Castigatorii :

Cupa Complex Philadelphia  ( cuprinzand toti cei 22 de piloti la indemanare)

1.Teusan Tudor (Satu Mare,Tico); 2. Norbert Kuzniak (Polonia, Renault Clio) 3.Tinak Marian (Slovacia, Skoda Fabia)

Cupa ACR-RIDER’S  ( cuprinzand echipajele din romania la orientare)

1 Nagy Attila – Pal Raul (Baia Mare).; 2.Neculai Mihai – Nemtanu Valentin(Braila);

3. Domuta Daniel – Kira Laurentiu (Satu Mare)

Cupa SOMES-OAS  ( cuprinzand cei 8 romani inscris la indemanare)

1 Teusan Tudor (Satu Mare).; 2.Nagy Attila (Baia Mare); 3. Giurisici Ladislau (Timisoara)

4.Lenard Szabolcs ( Satu Mare) ; 5.Rencsik Jozsef (Satu Mare) ; 6 Nelu Capitaneanu ( Braila)

 Campionatul Est European  – CEC ORI CUP  ( cuprinzand echipajele inscrise in campionatul european la indemanare )

  1. Norbert Kuzniak ( Polonia, Renault Clio) ; 2.Tinak Marian ( Slovakia, Skoda Fabia)

3. Wojciech Puchalski ( Polonia, BMW)

Campionatul Est European  – CEC ORI CUP  ( cuprinzand echipajele inscrise in campionatul european la orientare)

  1. Ales Cejka – Petr Dvorsky ( Cehia ) – (castigatorii ultimelor doua etape din Satu Mare)
  2. Panka Marek-Czuczwara Wojciech ( Polonia )
  3. Norbert Kuzniak – Maurycy Skowronski ( Polonia ) ;

Organizatorii multumesc sponsorilor:

CONSILIUL JUDETEAN SATU MARE

COMPLEX   PHILADELPHIA

MILAN srl

HOTEL SPORT

RESTAURANT  PTZZERIA  ROMA

Si partenerilor media:

Informaţia Zilei, Gazeta de Nord Vest, Szatmári Friss Ujsag, Szatmari Hirlap, Piata Satmareana, Radio Transilvania, City Radio TV1Satu Mare, NordVest TV, portalsm.ro, satmareanul.net, jdd.ro, info-sm.ro, presszo.ro, erdon.ro, satumaresport.ro, www.acr.ro, www.365hp.ro

Recomanda articolul pe:

Facebook Google+ Twitter